bahco_pc_12_14_ps_b
BAHCO PC-12-14-PS-B replacement blade for ProfCut tensile saw 13.5 TPI 12" 305 mm
Product description:
  • General carpentry pull-saw for fine, cross and angled cuts
  • The pull action allows for a thin blade (0.60 mm), creating a minimum of removal (kerf 0.90 mm) and therefore requiring less force
  • Hardpoint, triple edge JT tooth design
  • 2-component plastic handle ensures a comfortable and safe grip
  • PC-12-14-PS-B = Replacement blade
Key features according to our expert
  • Length: 305 mm
  • Number of teeth per inch: 13
  • Thickness: 0,6 mm
  • Product Range: Bahco ProfCut
Specifications / All features
Length
305 mm
Number of teeth per inch
13
Thickness
0,6 mm
Teeth per inch
13.5
Length inch
12 in
Length mm
305 mm
Weight oz oz
4,6 oz
Weight g
130 g
Blade thickness
0.6 mm